KAÇAK ÇALISTIRMA, YASADISI ÇALISTIRMA, TEHLIKELI ÇALISTIRMA: YETER ARTIK!

KAÇAK ÇALISTIRMA, YASADISI ÇALISTIRMA, TEHLIKELI ÇALISTIRMA: YETER ARTIK !

Fransa’da yasanan issizligin sayesinde, insaatlarin ya da çiftliklerin patronlarinin sagladiklari çikarlar çok fazla: yasadisi islerde, is sözlesmesi yapmadan çalistiriyorlar. Patronlar için bu bir maksimum kazanç: Sosyal güvenlik paralarini yatirmadan, isçilere istedikleri kadar ödeyebilirler (ve hatta sik sik ödemiyorlar da!). Patronlar, isçileri, onlarin sosyal haklarini ellerinden alarak asagilarlar. Patronlar isçilere köle gibi davranirlar. Isçiler sik sik tuzaga düstüklerini hissederler, ama patronlarini açikça suçlamaya cesaret edemezler. Iste bu, sinif mücadelesinin bir örnegidir, zenginlerin yoksullara karsi mücadelesinin.

Fransiz Devleti de bu durumun suç ortagidir çünkü bu durum karsisinda, sokakta kimlik kontrolünü siklastirarak isçilere karsi baskiyi arttirir. Valilikler siyasi göçmenler için çalisma hakkini sistematik olarak reddeder. Bunu yaparak Devlet, yasadisi ve tehlikeli çalistirmayi cesaretlendirir. Patronlar ceza almayacaklarindan tam emin olarak yasarken, evraklari olmayan isçiler gizli kapakli yasamaya mecbur edilirler.

Simdi sira bizde! Böyle devam etmelerine izin veremeyiz! Üzerimizden zengin olmalarini engellemek için patronlarin baslarini belaya sokmaliyiz ve bunu kendimizi örgütleyerek yapabiliriz.

CNT-AIT

7 rue St Rémésy

31000 TOULOUSE

Contact@cnt-ait.info

Laisser un commentaire